Monday, September 28, 2020
image image image image
Zamek w Dobczycach Zamek w Dobczycach. fot. Stanisław Malara. Poczytaj więcej o Zamku! Zanim wejdziesz do wnętrz zamkowych warto zatrzymać się na chwilę na dolnym dziedzińcu, aby spojrzeć na taflę jeziora dobczyckiego, w której przegląda się cały zamek. Krajobraz zamykają wzniesienia Beskidu Makowskiego - urocze miejsce na wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Czy wiesz, że ... ?  Read the Full Story
Most na Rabie Drewniany most na rzece Rabie - Dobczyce (wybudowany w 1896 r. - zdjęcie pochodzi z lat 1920-1930 r.) Fotografia pochodzi ze zbiorów Leszka Kawalca, a zdjęcie wykonał Leon Szczygol. Most z figurami Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena. "Sakralne rzeźby niegdyś stały przy moście nad Rabą. Podczas II Wojny Światowej zostały strącone do rzeki przez hitlerowców. Figury wydobyto z wody i ukryto. W 1970 r. zostały przewiezione i ustawione u szczytu schodów przez działaczy PTTK." - poczytaj... Read the Full Story
Obecny wygląd mostu A tak wygląda obecnie most na rzece Rabie - zdjęcie (obok i panorama) z dachu szkoły w 2008 roku wykonał Stanisław Malara. Read the Full Story
Promocja albumu! Dnia 17 stycznia 2010 roku o godzinie 16-tej w Zespole Szkół w Dobczycach odbyła się promocja albumu pt: Dobczyce i mieszkańcy miasta na dawnej pocztówce i fotografii, którego pomysłodawcami i autorami są Bożena i Adam Rutowie. Jednym z prowadzących był m.in. Pan Leszek Mazan, (od kilku lata mieszkaniec Kornatki). Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Proboszcz Parafii w Dobczycach ks. Michał Mikołajczyk, ks. Andrzej Mojżeszko, Pan Marek Sosenko, recenzent Jan Krukowski i wielu innych. Bardzo licznie przybyli także mieszkańcy Dobczyc. Album został wydany przez "Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych" (z okazji zbliżającego się Jubileuszu 700-lecia Dobczyc). Kilka fotografii można obejrzeć w galerii.  Na stronie "Dobczyce przeszłość - teraźniejszość" zamieszczone są fotografie m.in. ze zbiorów: Państwa Podsadeckich, Jerzego Urbańczyka, Leona Szczygola - (ze zbiorów Leszka Kawalca), Wystawa zdjęć na Zamku w Dobczycach - Państwa Rutów,
Leszka Kawalca, oraz moich. W albumie można także zobaczyć Dobczyce w ujęciu Jerzego Urbańczyka - dawniej i obecnie. (zdjęcia porównujące dawne i obecne miejsca na terenie Dobczyc). Osoby będące w posiadaniu starych pocztówek i fotografii mogą je zamieszczać na stronie "Dobczyce przeszłość - teraźniejszość" w dziale "Galerie użytkownika" - trzeba wcześniej się zalogować/zarejestrować. Opis jak założyć własną galerię.
Read the Full Story

Cart

Help

The cart offers an option to put images into and request them.

Piotr Gofroń - wzgórze zamkowe 1975

Historia Dobczyc (a właściwie wzgórza zamkowego) wzbogaca się o fotografię z lat 70-tych Pana Piotra Gofronia.

W załączeniu przesyłam skany przeźroczy wykonanych przeze mnie  w 1975 roku. Może nie są najlepszej jakości ale pewnie mają jakąś wartość dokumentalną i pamiątkową. Pomyślałem, że może warto je udostępnić publicznie, korzystając z Pańskiej uprzejmości.
Pewnie będę je wysyłał "na raty".
Muszę przyznać, że czas nie jest moim sprzymierzeńcem. Obiecuję, że w przyszłości (w miarę wolnego czasu) będę przesyłał partiami kolejne materiały po ich zeskanowaniu.
Posiadam jeszcze sporo zdjęć czarno-białych, w tym kilka negatywów z lat 60-tych i późniejszych (wykonanych przez mojego ojca - Jana Gofronia, którego wielką pasją była archeologia). Są to fotografie, które przede wszystkim dokumentują częste niedzielne pobyty moich rodziców na Zamku w Dobczycach, w których nierzadko uczestniczyliśmy z bratem.

Pan Piotr przesłał zdjęcia z myślą o zamieszczeniu na stronie: www.foto.dobczyce.pl ale doszedłem do wniosku, że dotyczą one wzgórza zamkowego/zamku/skansenu, więc też umieszczam, link jest na stronie PTTK.

Dziękuję Panu Piotrowi za zainteresowanie, za cenne zdjęcia.

Ja takich swoich zdjęć nie posiadam (z tamtych lat), ponieważ przybyłem do Dobczyce (najpierw to była Skrzynka 1983 roku - potem szkoła na ul. Parkowej i wreszcie os. Jagiellońskie 13).

Zdjęcia z Dobczyc (z różnych uroczystości, także szkolnych) posiadam od 1983 roku.

Sunday, 14 February 2016

Boczne Menu

Who's Online

We have 41 guests and no members online

Kontakt

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

tel. 608 497 659

adres: Stanisław Malara, 32-410 Dobczyce, os. Jagiellońskie 13/2