Most na Rabie

Print

showcase1

Drewniany most na rzece Rabie - Dobczyce (wybudowany w 1896 r. - zdjęcie pochodzi z lat 1920-1930 r.)

Fotografia pochodzi ze zbiorów Leszka Kawalca, a zdjęcie wykonał Leon Szczygol. Most z figurami Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena.

"Sakralne rzeźby niegdyś stały przy moście nad Rabą. Podczas II Wojny Światowej zostały strącone do rzeki przez hitlerowców. Figury wydobyto z wody i ukryto. W 1970 r. zostały przewiezione i ustawione u szczytu schodów przez działaczy PTTK." - poczytaj...

"Figura znajduje się w rynku obok dawnego młyna. Wykonana jest z kamienia i osłonięta metalowym daszkiem. Przedstawia postać św. Jana Nepomucena z krzyżem na ręku. Na cokole widnieje napis: „A. D. 1782". Pod nim, wyryte w marmurze słowa: "W grudniu 1942 r. hitlerowscy żandarmi: Pulowski i Szymański-Drachenberg we furji germańskiej świętokradzką reką zbeszcześcili i uszkodzili tę figurę. Zrekonstruowano ją w kwietniu 1946r.”. Posąg św. Jana Nepomucena znajduje się obok dawnego młyna. W miejscu tym płynęła niegdyś Młynówka. Święty, jako patron mostów i orędownik w czasie powodzi, strzegł miasta przed wylewami niespokojnej rzeki. Barokowa piaskowcowa figura wykonana została w 1782 roku. Figura została odnowiona w roku 1993. Podczas renowacji wykonano prace związane z odsoleniem, usunięciem roślinności środkiem chemicznym, wymyciem i utwardzeniem kamienia. Ubytki uzupełniono przez kitowanie. Wykonana została hydrofobizacja, dzięki której kamień oddycha i nie przyjmuje wody. Stan techniczny figury – dobry."

Źródło: Rejestr kapliczek w gminie Dobczyce, wykonany w ramach Programu Wojewódzkiego „Konserwator”.